herbata czarna

Herbata czarna i dlaczego fałszowano herbatę

Herbata czarna i jej pojawienie się w Europie

Do Europy herbata czarna trafiała różnymi drogami. Prawdopodobnie, tradycyjna chińska zielona herbata, najwcześniej pojawiła się w Rosji. Kiedy w wieku XVI, odkrywcy zetknęli się z ludami zamieszkującymi południową Syberię. Do Europy Zachodniej, herbata została przywieziona z Chin, w XVII wieku przez Holendrów. Szybko zyskała dużą popularność. Choć początkowo, ze względu na ceny nie była dostępna dla wszystkich. Już w kolejnym stuleciu herbata, a zwłaszcza herbata czarna, stała się ulubionym napojem wielu Europejczyków. Zapotrzebowanie na herbatę, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii stało się tak duże, że brytyjscy, czy holenderscy kupcy nie nadążali z jej dostarczaniem.

Fałszerze herbaty

Tak narodziło się zjawisko fałszowania herbaty, które w niedługim czasie osiągnęło ogromne rozmiary. Sprzyjający dla fałszerzy był fakt, że w tamtych czasach, herbata była wciąż dla wielu nowością. Do Europy trafiały nowe, nieznane wcześniej gatunki.

Do fałszowania herbaty posługiwano się liśćmi wielu gatunków roślin. Używano liści tarniny, czy czarnego bzu, ale też liście maliny i jeżyny. Po odpowiednim spreparowaniu i zmieszaniu z prawdziwą herbatą, uzyskana mieszanka była nie do odróżnienia od oryginału. Podrabiane były nawet najlepsze herbaty, których sprzedaż przynosiła fałszerzom ogromne zyski. Świetnym materiałem do fałszerstw okazała się herbata czerwona, która ze względu na długotrwały proces fermentacji, uzyskuje specyficzny, dość łatwy do podrobienia smak. Wkrótce bezczelność fałszerzy stała się tak wielka, że w handlu pojawiły się mieszanki w ogóle nie zawierające prawdziwej herbaty. Zawierały za to często liście zupełnie przypadkowych, nieraz szkodliwych dla zdrowia roślin. Intratne interesy fałszerzy dosyć szybko zwróciły uwagę brytyjskiej policji, która z całą surowością traktowała schwytanych przestępców. O powadze, z jaką traktowane było podrabianie herbaty, niech świadczy to, że schwytani fałszerze, nieraz trafiali za popełnione przestępstwo do więzień na długie lata.